Vis ett enkelt innlegg
Gammel 27-08-2006, 20:10   #1
Uregistrert
Gjest
 
Meldinger: n/a
Å få lån ved renovering av eldre bolig

Vi er en familie som trenger litt hjelp til å få vårt eget hus.

Vi har tidligere vært ute etter leiligheter, gjerne 4-roms, siden vi har 3 barn. Og mens vi var ute etter det søkte vi om lån, og fikk beskjed om at vi på vår inntekt kunne betjene ett lån på 1 mill. Så det var det vi kunne få i lån, og her vi bor kommer man desverre ikke så langt med det...

Men så vet vi om et gammelt hus, der det må brukes ca 500 000 på å renovere det for at det skal bli boelig. Det er da i hovedsak bad og kjøkken som må ordes, i tillegg til at det må etterisoleres slik at man faktisk kan bo der om vinteren også . Og det må legges ny bordkledning og bytte vinduer, slå ned en vegg her og der + sånn småoppussing.

Men så har vi hørt at det kan være vanskeligere å få lån til å renovere enn til å kjøpe et "nytt" hus som har fått en takst og ferdig med det.

Nå har vi allerede 100 000 i lån, og vil jo gjerne bake det inn i ett evnt huslån. Så la oss si at vi betaler 400 000 for dette huset, at det har en takst på ca 400 000. Kan det da bli vanskelig å få lån på 500 000 for å fikse det som MÅ fikses?

Får vi det så vil det jo si at vi har 1 mill i lån, men det har vel også litt å si på verdien av huset om vi får så mye? Selv om vi uansett kan betjene det på grunnlag av inntekt.

Og øker renoverte hus såpass mye i pris at det blir mer verdt enn det du har lagt i oppussinga? Eller går vinninga opp i spinninga?

Høres dette ut som en god løsning for at vi skal kunne eie vårt eget, eller høres det ut som om det ikke er gjennomførbart?
  Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat