Gå tilbake   NybaktMamma - Møteplassen > Diskusjoner > Vanskelige følelser og pinlige spørsmål




Svar
 
LinkBack Diskusjonsverktøy Visningsmodus
Gammel 26-08-2008, 10:59   #1
Uregistrert
Gjest
 
Meldinger: n/a
lei_seg Pappa og rus.

Jeg har det helt forferdelig, så jeg håper at ingen kommer med slibrige innlegg om at jeg er gal som enda ikke har forlatt mannen osv.

Min samboer røyker hasj. Han har gjort dette lenge. Han er en velfungerende mann med høy utdanning og bra jobb. Han er en snill og omsorgsfull pappa. Han er flink med husarbeid. Han er veldig sosial og har mange venner. Han er snill mot meg også. I allefall så lenge jeg ikke nevner dette med hasjen.

Han lyver om at han har sluttet for lenge siden. Men jeg leser han som en åpen bok. Jeg ser at han har røyket når han kommer hjem fra kamerater på kveldene. Har også kjent ei merkelig lukt på badet etter at han har dusjet på kveldene. Dette er ikke til å ta feil av,for det er aldri blitt røyket en sigarett i dette huset da ingen av oss røyker sigaretter. Han er lunefull med hvor han har vært,hvis han har vært på besøk hos noen på kveldene. Og jeg er hundre prosent siker på at han ikke er utro eller noe sånt.

Jeg vet at han røyket før vi møttes for mange år siden. jeg har jo ingen håndfaste beviser på at han røyker dette, men jeg vet det likevel med sikkerhet.

Han har mange single og barnløse kompiser som aldri er på besøk hos oss. Jeg vet at det er noe muffins med disse folka.

Jeg er så lei meg. Og selv om ungene ikke preges direkte av dette så blir jo jeg smådeppa.Og dette merker de nok sikkert på meg. Jeg vil ikke forlate han for jeg vet at vi vil bli en veldig fin familie om han kommer seg ut av dette. Men dette gjør meg paranoid. Det er jo ulovelig, så plutselig står vel politiet på døra vår. Og en annen ting er at vi ikke har så voldsomt god råd for tiden. Og så bruker han penger på dette.

Er det noen som vet hvor vi kan få hjelp. Er det noe håp om at han kan klare å slutte med dette? Hvis ikke kan jeg ikke leve sammen med han. Han innrømmer at han har røyket tidligere altså. Jeg vet veldig lite om hasj og avhengihet og om det er vanskelig å slutte med stoffet. Er det slik at han må på avrusningsklinikk, eller kan han gå til psykolog? Hvor kan jeg henvende meg for å få hjelp!!!
  Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Gammel 26-08-2008, 11:55   #2
Uregistrert
Gjest
 
Meldinger: n/a
Sv: Pappa og rus.

Jeg syns ikke det er verre å røyke hasj en kveld nå og da, enn å sitte og drikke øl eller annen alkohol. Slik du fremstiller det syns jeg ikke hasjbruken er et stort problem. Det at han er uærlig og ikke forteller deg hva han driver med er langt verre, men kanskje han ikke tør siden du har de holdningene du har.
En venn av meg var utvekslingsstudent for mange år siden. Vertsfamilien ble sjokkert når han skulle på fest og drikke øl. De mente han heller burde røyke marihuana slik resten av familien gjorde.
  Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Gammel 26-08-2008, 18:40   #3
Supermedlem
 
Medlem siden: Sep 2005
Meldinger: 984
MP Rating: 100% (2)
Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.Milea har mye å være stolt av.
Sv: Pappa og rus.

Sitat:
Opprinnelig postet av Uregistrert Vis post
Jeg syns ikke det er verre å røyke hasj en kveld nå og da, enn å sitte og drikke øl eller annen alkohol. Slik du fremstiller det syns jeg ikke hasjbruken er et stort problem.
Jeg blir så irritert når noen kan si at de ikke synes hasj er et stort problem..
Hasj kan gi alvorlige psykiske skader etter første gang man prøver det. ikke prøv å fortell meg at hasj er ufarlig.!

Til HI; gjør som de andre sier, søk hjelp. Dette klarer dere!
Milea er logget av   Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Gammel 26-08-2008, 19:07   #4
Supermedlem
 
strax sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2007
Sted: Nord-Norge
Meldinger: 823
MP Rating: 0% (0)
strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.strax har en strålende fremtid.
Sv: Pappa og rus.

vær så snill å overse det første innlegget. det er bare folk som ikke vet bedre som kan finnepå å skrive noe sånnt

hva med å konfrontere han med det du vet? fortell hvor skuffet du er, hvor redd du er for han og forklar han at barna fortjener å vokse opp med en rusfri far.

på nett og rundt om i hjelpeapparatet finnes det masse brosjyrer og info om hasj og skadevirkninger. les dette! da har du masse gode argumenter å komme med i en diskusjon. bruk litt tid på å sette deg inn i hvordan det virker, hvordan en kan komme ut av missbruket osv. en som bruker hasj vil ofte argumentere HARDT for hvor ufarlig det er og en kommer defor ofte til kort om en ikke har saklige motargumenter å komme med... på jobb hos meg har vi en brosjyre om hvordan en kan slutte og hva som skjer rent fysisk og psykisk i prossessen. husker desverre ikke hva den heter, men kanskje noen andre her vet?? hasj er nemlig veldig vanedannende og sitter lenge i kroppen. det er derfor noen ekstra utfordringer en støter på når en skal slutte. mange bruker det som sovemedisin og oppgir at de ikke får sove når de slutter... det kan være lurt å kobble inn lege eller andre med god peiling på hasj.

hvis du bor i en stor by, så har ofte sosialkontoret en egen enhet som jobber rettet mot rus. de har stor kompetanse og er ofte veldig gode å snakke med... de har full oversikt over hvilken hjelp en kan søke. du kan jo ringe de bare for å prate?

håper det ordner seg for dere
__________________
Lille mann 17.11.07
Lillesøster ventes ca 23.08.09
strax er logget av   Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Gammel 26-08-2008, 19:08   #5
VIP-Medlem
 
Tammis sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2004
Sted: Utenfor bygrensen..
Meldinger: 6,473
MP Rating: 100% (1)
Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.Tammis har et ubeskrivelig bra rykte.
Sv: Pappa og rus.

Jeg skal ikke si noe jeg...
__________________

Tammis er logget av   Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Gammel 26-08-2008, 19:43   #6
Supermedlem
 
Medlem siden: Apr 2007
Sted: Ålesund
Meldinger: 842
MP Rating: 0% (0)
toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.toneiren84 har en strålende fremtid.
Sv: Pappa og rus.

Uff, dette hørtes veldig trist ut Men saken er desverre sånn, at uansett hvor en flott far han er og hvor snill og søt han er mot deg, så setter han både seg selv og hele familien sin i fare. Hasj ER skadelig! Det dreper faktisk hjernecellene, og er svært vadedannende. Jeg vil også tro at man mister en del av dømmekraften sin.
Men bare det at han setter alle deres fremtid i fare, enten på den ene eller andre måten, syntes jeg er et stort nok argument for å gi ham et ultimatum...
Det bør virkelig ikke være vanskelig å velge, men dette tror jeg ikke dere klarer helt alene. Dere kommer til å trenge mye støtte, så benytt deg av linkene du fikk her, og skaff det saklig info som du kan "slå" tilbake med.
Jeg ønsker deg alt godt og lykke til
__________________

toneiren84 er logget av   Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Gammel 26-08-2008, 20:55   #7
Æresmedlem
 
Berta sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2002
Meldinger: 17,175
MP Rating: 100% (24)
Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.Berta har et ubeskrivelig bra rykte.
Sv: Pappa og rus.

Hasj er narkotika og desverre langt mer skaldelig for kroppen, og ikke minst hjernen enn mye annen narkotika er. Du kan ikke forvente at han skal greie å slutte med dette alene, og jeg vil anbefale deg å ta kontakt med støtteorganisasjoner som er linket opp ovenfor.

I tillegg har dere barn, og du bør tenke over om du vil la ditt barn vokse opp med en far som tross alt er narkoman. Få det hjelp for din egen del, så du deretter kan ta tak i livet ditt med din mann og hans vei ut av dette - om han virkelig ønsker det.
__________________


...og Berta er atter igjen nybakt mamma
Berta er logget av   Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Gammel 26-08-2008, 22:24   #8
Supermedlem
 
Strwberri sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2007
Meldinger: 1,117
Blogginnlegg: 34
MP Rating: 0% (0)
Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.
Sv: Pappa og rus.

Sitat:
Opprinnelig postet av Uregistrert Vis post
Slik du fremstiller det syns jeg ikke hasjbruken er et stort problem.
Om HI synes det er et problem så er det jo selvsagt et problem for henne, uavhengig av hva du måtte mene det er?

Innlegg av typen "det er mye annet som er verre enn hasj" faller bare til sin egen urimelighet. Jeg kan til nøds forstå at det kan brukes som smertelindring eller under "terminalpleie", som et alternativ til f.eks. store doser morfin. Mén, likevel grynter man på nesa når man ser noen som er hekta på piller som sitter strødd rundt i stortsett alle byene i Norge?


H.I.: Konfronter mannen. Si hva du føler og hva du tror. Det er viktigere at du gjør det du føler er rett ovenfor deg selv og barnet enn at han skal ha det bra mens du/dere har det "ikke fullt like bra".
__________________



Bildegalleriet til oktober.2007

Strwberri er logget av   Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Gammel 26-08-2008, 22:27   #9
Supermedlem
 
Strwberri sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2007
Meldinger: 1,117
Blogginnlegg: 34
MP Rating: 0% (0)
Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.Strwberri har et ubeskrivelig bra rykte.
Sv: Pappa og rus.

Glemte jo selvsagt én ting jeg da..

Når det kommer til at alkohyler er like ille (om ikke verre), så tror jeg faktisk ikke jeg hadde foretrukket verken av delene. Ikke en foreldre som røyker seg nedsatt eller en som drakk seg full en vilkårlig kveld.

Men, så har jeg vokst opp med en alkoholiker så jeg er sikkert ekstra obs på sånt..
__________________



Bildegalleriet til oktober.2007

Strwberri er logget av   Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Gammel 27-08-2008, 06:56   #10
Veteranmedlem
 
charlie sin avatar
 
Medlem siden: Feb 2003
Sted: Østlandet
Meldinger: 4,613
MP Rating: 0% (0)
charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.charlie har et ubeskrivelig bra rykte.
Sv: Pappa og rus.

det er bare tull at hasj ikke er farlig. forskning har vist at man er utsatt for alvorlige og VARIGE psykiske lidelser.

har du NOEN GANG røkt hasj, øker risikoen for psykose med 40 %. er du/har du vært hyppig bruker dobles risikoen. Det er også økt risiko for schizofreni med hasjbruk:

http://www.aftenposten.no/meninger/k...cle1950497.ece

forøvrig er min personlige erfaring (ut fra folk jeg har kjent i mange år som bruker hasj - jeg har aldri vært i nærheten, og det er jeg stolt av ) at de - unnskyld uttrykket - blir litt dumme. Velsignelsen med å bli litt dummere er selvfølgelig at du ikke merker det selv, for du skjønner ikke at du var smartere før.. de blir litt seinere i avtrekkeren, rett og slett. en av dem begynte på studier senere og sa at h*n ikke klarte å huske så godt lenger heller, og mente selv det var pga hasjbruk.

mer info om hasj:

http://www.foreldrearena.com/Hasj.htm

røyker man hasj, lagres det i kroppen - og vises det på urinprøver i en uke. hvis man er fast bruker av hasj, dannes det depoter i kroppen, og man vil da hele tiden være hasjpåvirket (og det kan vises opp til 10 uker etter siste røyk).

å sammenligne det med alkohol er jo relevant, det hadde også vært forbudt hvis det ble innført i dag. men kan neppe brukes som argument for at det er en god ide å bruke hasj.
__________________
hilsen fra


Charlie & Prinsessen, født 2003 og Tingeling, født 2006

Books just wanna be FREE! See what I mean at:
http://bookcrossing.com/friend/Alfacharlie
charlie er logget av   Opprett en ny diskusjon (avsporing) med denne meldingen som utgangspunkt. Svar med sitat
Svar

Stikkord
Ingen Tags registrert
Hjelp oss å legge inn tags (stikkord) på diskusjonene, så blir det lettere å finne dem siden.
Klikk "Legg til/Rediger stikkord" oppe til høyre i denne boksen for å behandle tags for denne diskusjonen.


Diskusjonsverktøy
Visningsmodus

Regler for innlegg
Du kan starte nye diskusjoner
Du kan svare på meldinger/diskusjoner
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke redigere meldingene dine

BB-kode er
Smilier er
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Trackbacks are
Pingbacks are
Refbacks are


Alle tider vises som GMT +1. Klokka er nå 14:57.




Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.2.0
Alt innhold ©2001-2008 NybaktMamma.com